Cellulit u nastolatek

Cellulit wśród nastolatek jest problemem bardziej popularnym, niż mogłoby się wydawać. Panująca powszechnie opinia jest taka, że cellulit jest problemem kobiet dojrzałych. Nic bardziej mylnego. Dorastające dziewczęta również mogą cierpieć na tę przypadłość. Przyczyny cellulitu u nastolatek możemy podzielić na dwie grupy. Pierwsza z nich to rzeczy od nas niezależne, głównie hormony, dokładniej estrogeny, to znaczy żeńskie hormony płciowe. W czasie dojrzewania ich poziom wzrasta bardzo gwałtownie. Receptory estrogenów wysyłają sygnał do wzrostu piersi, ale i wzrostu tkanki tłuszczowej osadzającej się na biodrach, pośladkach i udach.

W czasie pokwitania wzrasta ilość tkanki tłuszczowej, figura zmienia się w sposób charakterystyczny dla kobiet. Estrogeny sprzyjają powstawaniu cellulitu, prowadzą bowiem do zmian w obrębie naczyń limfatycznych i krwionośnych, skutkuje to gorszym odżywieniem komórek tłuszczowych, a co za tym idzie gorszym oczyszczaniem ich z toksyn, trwałą zmianą budowy, opuchnięciami, słowem – cellulitu. Wysoka ilość estrogenów jest wynikiem nie tylko fizjologii, ale także coraz większą wśród nastolatek popularnością tabletek antykoncepcyjnych.

Drugą grupą, o której wspominałam są czynniki, na które mamy wpływ i są od nas zależne. Najczęściej jest to brak ruchu. Nastolatki często zbyt zajęte szkołą i własnymi problemami nie są chętne uprawianiu sportu. Często wstydzą się własnego zmieniającego się ciała, co jest czynnikiem hamującym aktywności fizycznej. Istotnym czynnikiem są też przyzwyczajenia dietetyczne. Dojrzewające dziewczęta mają rozregulowany metabolizm: naprzemienne głodówki i okresy podniebiennego szaleństwa. Fast foody, gazowane napoje i słodycze także mają wpływ na powstanie pomarańczowej skórki.

Zarówno dla dorosłych kobiet, jak i tych dojrzewających cellulit jest nie lada problemem. Metody zwalczania są takie same. Właściwa pielęgnacja, dieta i aktywność fizyczna pomogą zwalczyć ten defekt. Ale warunek jest jeden – systematyczność. Dobrze, by dziewczyna miała dobre nawyki, ulubiona dyscyplinę sportową, jadła pełnowartościowe posiłki i ograniczyła te szkodliwe. Pielęgnacja dla nastolatki musi być przyjemnością – peeling owocowe, masło do ciała, czy inny balsam antycellulitowy. Cellulit nie jest końcem świata, warto o tym pamiętać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *