Buty do baletu

Square

Baleriny damskie są niezwykle popularnych, a przy tym wyjątkowo komfortowym obuwiem na ciepłe, letnie dni. Ich krój zapewnia lekkość oraz wygodę, a także dużą przewiewność, zapobiegając nadmiernemu poceniu się stóp w wyjątkowo ciepłe dni.

baleriny dla kobiet

Skąd się wzięły baletki?

Jak sama nazwa wskazuje – od baletu. Pierwsze baleriny były miękkimi, materiałowymi butami przeznaczonymi do tańca. Ich krój sprawiał, że dokładnie otulały stopy tancerki i dawały wrażenie, jakby ta w tańcu unosiła się nad ziemią.

Broadwayowscy tancerze często oddawali swoje baletki do naprawy u jednego szewca. Ten, obserwując ich buty, zapragnął przenieść delikatność i wygodę balerinek na ulice. Pierwsze baletki były pozbawione podeszwy, co nie czyniło ich wyjątkowo komfortowymi butami. O ile obuwie bez ochrony przed nawierzchnią może mieć rację bytu na równej scenie teatralnej – o tyle na nierównych i często nagrzanych chodnikach było zwyczajnie niewygodne.

Dużą popularność baletkom przyniosły lata 40. XX wieku. Wówczas coraz popularniejszym hasłem była emancypacja kobiet, a to płaskie obuwie stało się niejako symbolem kobiet wyzwolonych. Płaskim, miękkim baletkom dodano podeszwę – co znacznie podniosło ich wygodę i komfort użytkowania.

Ulubione buty gwiazd

Znaczącą rolę w popularyzacji balerinek miała Brigitte Bardot. Aktorka w młodości ćwiczyła balet i bardzo lubiła buty, które nosiła do tańca. Specjalnie dla niej tworzono niektóre modele baletek, a Bardot nosiła je do przeróżnych strojów.

Wielką fanką tych butów była również Audrey Hepburn, która z wdziękiem łączyła je z długimi płaszczami oraz strojami w stylu ulicznym. Aktorka przyczyniła się do znacznego wzrostu zainteresowania tym typem obuwia.

Pisząc o balerinach, ciężko nie wspomnieć także o księżnej Dianie. Również członkini brytyjskiej rodziny królewskiej bardzo ceniła komfort, wygodę oraz styl, jaki zapewniały baleriny.

Na wiele okazji

Baletki takie jak: https://www.deichmann.com/PL/pl/shop/damskie/damskie-buty-damskie/buty-damskie-baleriny.cat to buty, które sprawdzą się tak naprawdę w każdej sytuacji, a nawet… przez cały rok. Można je z powodzeniem nosić w pracy, gdyż są tak lekkie i wygodne, że nie będą powodować dyskomfortu nawet pry bardzo długim noszeniu.

To obuwie doskonałe zarówno dla wysokich, jak i dla niskich. Odpowiednio dopasowane, będzie wyglądać świetnie zarówno z sukienką, jak i spodniami czy legginsami. Ich uniwersalność oraz wygoda jest ceniona na całym świecie.

Choć wydawać by się mogło, że w temacie balerinek powiedziano już wszystko – producenci wciąż prześcigają się w nowych pomysłach na modne stylizacje z tymi butami w roli głównej.