Oxfordy i ich ozdoby

Square

Buty oxford mogą być całkowicie gładkie lub mieć ozdoby. W zależności od ich obecności i rodzaju można mówić o różnych typach oxfordów. Czym się od siebie różnią? Co oznaczają tajemnicze nazwy, które można spotkać w opisach poszczególnych par butów?

Cap toe czy whole-cut

Cap toe oznacza oxfordy, które mają charakterystyczne przeszycie. Jest ono umiejscowione za palcami. Poprzeczny szew uznawany jest za bardzo elegancki i znajduje się na obuwiu z najwyższej półki. Przeciwieństwem oxfordów cap toe są buty „lotniki”, czyli whole-cut. Ich cechą charakterystyczną jest to, że jak ich nazwa wskazuje, zostały wykonane z jednego kawałka materiału, a jeden jedyny szew znajduje się na pięcie. Są to buty, krych wykonanie może przysporzyć szewcowi sporo kłopotu. Uważa się, że są one najtrudniejszym do wyprodukowania rodzajem obuwia. W związku z tym uważa się je za bardzo elitarne.

Brogues

buty oxford

Brogues oznacza oxfordy, na których znajdują się ozdoby komponowane z malutkich dziurek wykonanych w skórze. Buty oxford występują w trzech rodzajach zdobień – plain, half (semi) lub full brouges. Oxfordy w typie plain nie mają ozdób. Half brouges posiada ażurowe ozdoby wyłącznie na nosku. Fullbrouges są najbardziej ozdobne – na czubku mają rozety, które przechodzą z boku cholewki w skrzydełka. Mimo, że są one bardzo zdobne, to ich wygląd jest delikatny i subtelny. Takie buty można śmiało założyć do garnituru. Wśród szewców nazywane są „golfami”.